Neštěstí s názvem esoterika!

9. 11. 2018 13:57:33
Smyslem života člověka na zemi je duchovní vzestup! Vzestup jeho poznání a uvědomění, směřující co nejpřímější cestou nahoru, ke Světlu!

Tato přímá cesta tu vždy byla a dosud také je, a poskytuje nám ve své jednoduchosti a prostotě tu nejdůležitější oporu pro celé naše bytí. Žel, lidé ve své domýšlivosti a pýše chtěli být chytřejší. Pravá cesta ke Světlu se jim zdála příliš prostá a jednoduchá. Dychtivost jejich rozumové touhy po poznání, spolu se zmíněnou pýchou jich hnali ke snahám najít vlastní cestu nahoru, spoléhaje pouze na vlastní síly a vlastní rozum.

Tím jsme se však vzdálili od skutečné, prosté a jednoduché cesty ke Světlu. Mnozí samozvaní duchovní vůdci utkali nepřehlednou síť různých duchovních nauk, v níž nakonec uvízli oni sami, a také tisíce jejich přívrženců. Existují stovky různých duchovních mistrů, kteří usilovně a pyšně spřádají své sítě, aby do nich nachytali na lidskou ješitnost, pohodlnost a dychtivost po senzacích co nejvíce obětí.

Ano, žel právě na domýšlivosti, pohodlnosti a dychtivosti po duchovních senzacích a stále nových a nových informacích je postaveno téměř vše, co se označuje souhrnným pojmem "esoterika". Esoterika, nabízející nesmírně široký výběr různých duchovních proudů a směrů. Tuto takzvanou "esoteriku" lze klidně nazvat bulvárem duchovna, plným prázdných senzací, jejichž jediným účelem je krácení volného času zprostředkováním různých informací, které však nedávají hledajícím žádnou oporu v jejich skutečném duchovním pokroku. Dávají jim kameny místo chleba!

Proč? Když se totiž nějakému člověku podaří vymanit z materialistického pojetí života a jím způsobeného vnějšího i vnitřního zmatku, upadne najednou, na prahu brány k duchovnu, do zcela stejného zmatku, který se nazývá "esoterikou".

Pokud potom duchovně hledající neprojeví skutečnou, pravou a hlubokou touhu po Pravdě, pokud se v něm probudí domýšlivost, pokud sklouzne k pohodlnosti a dá se hnát vlastním rozumem, dychtivým po stále nových a neobvyklých duchovních informacích, potom uvízne na této bludné cestě tak dokonale, že se nakonec někdy stane až protivníkem Pravdy. Pravdy, která nepřichází s lichocením lidské marnivosti, nepřichází se senzacemi a novinkami na zpříjemnění volné chvíle! Skutečná Pravda přichází pouze se samými požadavky, s jejichž nejdůležitější je požadavek vlastního, vážného, důsledného a samostatného myšlení.

Je však samozřejmě mnohem pohodlnější číst levný bulvár, při kterém netřeba vůbec myslet, jako například serióznější noviny a v nich hlubší analýzy, při kterých třeba trochu přemýšlet. Z tohoto důvodu proto patří prázdné bulvární časopisy k těm nejčtenějším na našem trhu. Takoví jsou již lidé ve své lenosti, plytkosti a pohodlnosti.

Ale přesně stejný princip platí také v oblasti duchovna! I zde se lidé chovají navlas stejně. Je pro ně pohodlnější a zajímavější donekonečna surfovat v mělkých, nenáročných informacích různých esoterických stránek, směrů a diskusních fór, jako s vážným úmyslem pátrat po Pravdě.

Povinností a posláním člověka na zemi je však kráčet co nejpřímější cestou ke Světlu a hledat jedinou Pravdu! Člověk, a zvláště v dnešní době, nesmí ztrácet drahocenný čas na falešných cestách, na kterých mu navíc hrozí riziko trvalého uvíznutí, bez možnosti někdy ještě vůbec najít pravý směr.

"I beznohý, který se vleče správným směrem, dojde do cíle dříve než jezdec, cválající po bludných cestách" - říká arabské přísloví. Také mnozí duchovně hledající se nechávají unášet dychtivostí svého rozumu po stále nových senzacích, jako divokým koněm po bludných cestách, bez výhledu na dosažení skutečného cíle.

Pravda však existuje a lze ji na zemi najít! Stojí ale na vysoké skále a jedinou cestou k ní je poctivá, upřímná a silná touha po jejím nalezení. Kdo však tyto vnitřní vlastnosti v sobě nechová, ani se je nesnaží nabýt, ten nikdy Pravdu nenajde a nepochopí.

A čím je člověk bez Pravdy? Zcela ničím! Je tím největším ubožákem, který promarnil svůj život prázdnou honbou za bezcennostmi.

PS. V různých esoterických směrech se sice nacházejí větší, nebo menší střípky pravdy, ale je tam také mnoho balastu. A hledající většinou přijme spolu s těmito střípky pravdy také balast, který ho duchovně spoutává a zadržuje. Nejjistější je proto čistá Pravda, v níž není balastu, která nespoutává, ale která naopak osvobozuje.

Autor: František Skopal | pátek 9.11.2018 13:57 | karma článku: 9.54 | přečteno: 407x

Další články blogera

František Skopal

Krize úcty k autoritě v současném školství

Po letech socialistického zřízení k nám zavítala svoboda. Velké problémy v různých oblastech společenského života však způsobuje pokřivené chápání tohoto pojmu, který si mnozí zaměnili za svévolnost. Za možnost dělat si co chci.

16.11.2018 v 13:54 | Karma článku: 19.87 | Přečteno: 594 | Diskuse

František Skopal

Popis mechanismu degenerace lidskosti v člověku

Všude chybí velikost ducha a proto všude vládne malost a úzkoprsost rozumu. Proto se rozmáhá rozumové sobectví, egoismus, zištnost, vypočítavost, chladné kalkulování a bezohledný racionalismus.

12.11.2018 v 13:55 | Karma článku: 9.88 | Přečteno: 407 | Diskuse

František Skopal

Když se talent stává prokletím a neštěstím

Existují druhy činností a povolání, která nejsou až tak běžná a profesionálně se jim věnuje jen malá skupina populace. Jsou to například herci, nebo zpěváci. Ale také různí léčitelé, jasnovidci a věštci.

6.11.2018 v 13:53 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 749 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Návštěva "michelinské" restaurace je zážitek. Předtím se však dobře najezte.

Smyslem moderního gurmánství není se nasytit. Je to především velký kulturní zážitek, při kterém se však nezbavíte pocitu narůstajícího hladu. Přesto z "michelinské"restaurace odejdete i po velké útratě duševně obohaceni.

18.11.2018 v 19:21 | Karma článku: 33.29 | Přečteno: 1364 | Diskuse

Michal Pohanka

Výchova chlapců v Čechách (nepříčetnými matkami bez otců)

Může za to matka samoživitelka, která dítěti vše dovolí, což je zaručená cesta do pekel, dlážděná norskými úmysly. Odstrašující, leč bohužel zcela pravdivý a možná ani ne tak výjimečný příběh o tom, jak by se nemělo vychovávat.

18.11.2018 v 15:19 | Karma článku: 42.80 | Přečteno: 4802 | Diskuse

Olga Pavlíková

Burešovo Česko

a kauza kytice v koši. Připomíná to trenky na hradě, tedy vtipný a zároveň důkladný odkaz na odpor vůči jednání prezidenta. Žádná Amerika a její pistole, jen zkratka ve formě výstižného vzkazu prezidentovi.

18.11.2018 v 10:55 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 709 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Tak co tomu říkáte, pane řediteli?

Víte co? Hoďte za hlavu akcie, dividendy a valné hromady. Pojďte, posedíme na nádražní lavičce v Blíževedlech a pomyšlenkujeme. Ale je tady krásně.

18.11.2018 v 7:35 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 479 | Diskuse

Olga Pavlíková

Žije ještě junior nebo je jen na drogách?

Investigativcům Slonková + Kubík se již nepodařilo zkontaktovat juniora. Obávám se o jeho zdraví, dokonce se obávám o jeho život.

17.11.2018 v 23:44 | Karma článku: 23.33 | Přečteno: 1333 | Diskuse
Počet článků 36 Celková karma 12.02 Průměrná čtenost 456

Jsem člověk plný entuziasmu a víry ve vítězství dobrých věcí. Jsem člověk, fascinován krásou a hloubkou světa viditelného, jakož také toho neviditelného. Na své životní pouti jsem nabyl množství znalostí a zkušeností, které by se snad mohly stát pro někoho pomocí, nebo alespoň inspirací.

Najdete na iDNES.cz